Ako využívame hypotéky na bývanie

Bratislava, Admin 27. 1. 2015 – Vedeli ste o tom, že priemerná doba, za akú splatíme hypotéku, je 24 rokov? Na včerajšej tlačovej konferencii predostreli viaceré zaujímavé údaje odborníci z ČSOB, ktorí konštatovali, že najvyššiu hypotéku splácajú Bratislavčania, naopak najnižšiu obyvatelia prešovského regiónu. Priemerná výška hypotéky v celoslovenskom meradle je 48 435 eur.

Ceny nehnuteľností v hlavnom meste sa šplhajú v porovnaní s ostatnými regiónmi Slovenska miestami do astronomických výšok, čoho dôsledkom je aj štatisticky dlhodobý trend, že najvyššiu hypotéku si berú práve obyvatelia hlavného mesta a okolia – 64 125 eur. Na druhej strane najmenej na bývanie si požičiavajú Prešovčania – 40 661 eur. Výška hypotéky sa odzrkadluje aj v mesačných splátkach. Bratislavčania splácajú mesačne najviac – 332 eur, obyvatelia Prešova a okolia zase 211 eur za mesiac. Pre zaujímavosť – medziročný pokles mesačnej splátky je podľa údajov ČSOB 36 eur.

Najčastejšie bývame v trojizbových bytoch

Viac ako 40% respondentov online prieskumu uviedlo, že býva v trojizbovom byte, s odstupom nasleduje „dvojizbák“. Z prieskumu zúčastnených vyplynulo aj to, že najčastejším snom je bývať v rodinnom dome. ČSOB realizovala prieskum v marci 2014 na celoslovenskej vzorke 1 281 respondentov.

S mimoriadnou splátkou ušetríte

V ČSOB môžu klienti získať zvýhodnenú hypotéku s úrokovou sadzbou od 2,35 % a 100 % zľavou z poplatku za spracovanie úveru. Náklady pomáha znížiť možnosť bezplatnej mimoriadnej splátky. Ľudia tak môžu urobiť iba v ČSOB každý mesiac bezplatne prostredníctvom mobilnej aplikácie ČSOB SmartBanking a splatiť tak sumu až do výšky 1,5% zo zostatku istiny. Okrem toho môžu raz za rok bezplatne zrealizovať mimoriadnu splátku až do výšky 20 % zo zostatku úveru.

Strechu nad hlavou nám chráni aj poistenie

Mať svoju strechu nad hlavou nám dáva pocit bezpečia, no netreba zabúdať na poistenie, ktoré podáva pomocnú ruku v situáciách, ktoré nás prekvapia, kedy to najmenej čakáme.  Treba si uvedomiť, že dôležité je poistenie tak domácnosti ako aj nehnuteľnosti. Poistenie domácnosti chráni napríklad zariadenie príbytku, nehnuteľnosť zase stavbu ako takú.

Najčastejšou hrozbou je požiar a vytopenie

Najčastejšou príčinou poistných udalostí sú situácie spôsobené vodou, ako sú záplavy a povodne. Hneď po nich nasledujú požiare, na ktoré pripadá tretina zo všetkých vyplatených škôd a sú zároveň najničivejšie.

Dôkazom toho sú aj najvyššie vyplatené poistné plnenia za rok 2014. ČSOB Poisťovňa vyplatila takmer 100 000 € za rodinný dom zničený požiarom, ale napríklad aj takmer 17 000 € za vyhorenú domácnosť v dôsledku elektrického skratu.

Víchrica, blesk, krupobitie

Prírodné živly sú najčastejšou príčinou škôd, je to až 82 % príčina. Okrem záplav a povodní svoj podiel na škodách majú najmä víchrica, úder blesku či krupobitie. Dokonca pád stromov má na svedomí až 6 % poistných udalostí.

Okrem prírodných živlov ohrozujú príbytky aj zlodeji, až 9 % vyplatených škôd je následok vlámaní, krádeží a vandalizmu.

ČSOB Poisťovňa vyplatila škody ľuďom aj z poistenia zodpovednosti v prípadoch, kedy sa podarilo spôsobiť škody iným osobám či už na majetku alebo na zdraví. Ide o škody súvisiace s držbou nehnuteľnosti, domácich zvierat, činnosťou v domácnosti, ako aj pri rekreačnom športe.

CSOB tlacova konferencia 1zm

Pohľad na trh očami hlavného ekonóma ČSOB Mareka Gábriša

„Hypotéky sú obľúbeným produktom Slovákov. V posledných rokoch pritom ich podiel v bilanciách bánk vzrástol. Slováci sa jednoducho zadlžujú najmä kvôli riešeniu svojej bytovej otázky. A to je dobre. Nejde totiž o neuváženú nadmernú spotrebu. Podiel financovania bývania na celkových úveroch pre domácnosti pritom za ostatných šesť rokov (oproti roku 2008) vzrástol zo 66 % na 75 %. Zmena za posledné roky je citeľná aj na úrokových sadzbách, kde pri najobľúbenejšej fixácii Slovákov 1-5 rokov nie je raritou získať podľa štatistík NBS úrokovú sadzbu pod 2,8 % a to je nové historické minimum. V minulom roku klesli dokonca priemerné sadzby na najpreferovanejšie nové úvery s viazanosťou 1 až 5 rokov dvojnásobne rýchlejšie ako klesal priemer Eurozóny. Na Slovensku asi o 1 percentný bod – z 3,82 % na 2,79 % a v EMU z 3,00 % na 2,53 %. Bol to dôsledok veľmi nízkych výnosov štátnych dlhopisov profitujúcich z expanzívnej menovej politiky ECB, primeraného manažovania štátneho dlhu, ako aj zostrujúcej sa konkurencie medzi bankami.“

(Zdroj: Zuzana Eliášová, ČSOB, Pripravila: Valéria Nagyová)

 

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*