19.apríl: Svetový deň investičných fondov po prvý raz aj v SR

Bratislava, Admin 14. 4. 2014 - Svoje peniaze investíciami do podielových fondov v súčasnosti zhodnocujú státisíce Slovákov. Toto číslo by však mohlo byť vyššie – a práve preto aj u nás 19. apríla prvýkrát oslávime Svetový deň investičných fondov.

Cieľom iniciatívy Slovenskej asociácie správcovských spoločností je dostať podielové fondy a ich benefity viac do povedomia verejnosti.

Svetový deň investičných fondov nie je úplnou novinkou. V roku 2012 začalo tento deň ako prvé sláviť Nemecko, o rok neskôr sa pridalo Rakúsko a do tretieho ročníka iniciatívy sa pripájajú aj Slovensko s Českou republikou.

SASS profile pict

„Pripomienka Svetového dňa je vhodným momentom, ktorý by sme radi využili na objasnenie role podielových investičných fondov v širšom ekonomickom kontexte. Zámerom kampane je poskytnúť potenciálnym investorom lepšie informačné zázemie pre rozhodovanie o ich investíciách, ale aj motivovať ľudí, aby sa úvahy o investícii svojich prostriedkov do podielových fondov nebáli,“ hovorí Ing. Ivan Znášik, výkonný riaditeľ SASS.

Svetovy den inv. fondov IMG_0463 orez.

19. apríl pritom pre Svetový deň investičných fondov nie je náhodne zvoleným dátumom. Práve 19. apríla 1743 sa totiž narodil Abraham van Ketwich, holandský obchodník, považovaný za otca investičných fondov. V roku 1774 van Kewitch založil prvý investičný fond pod názvom „Eendragt maakt Magt“ („V jednote je sila“) pre občanov, ktorí disponovali skromnejšími finančnými prostriedkami. Uzavretý podielový fond investoval do dlhopisov vlád, bánk a úverov plantáží v Západnej Indii (USA).

V priebehu storočí kolektívne investovanie prešlo veľkými zmenami, najmä čo sa týka diverzity jednotlivých typov fondov, vzniku legislatívneho rámca a aj čoraz väčšej obľúbenosti tohto spôsobu zhodnocovania úspor verejnosťou. „SASS dnes zverejňuje informácie o 469 podielových fondoch s celkovým majetkom až 5,505 mld. eur a odvetvie neustále prináša nové a nové možnosti. Napríklad fondy ELTIF (Európske fondy dlhodobých investícií) v krátkej budúcnosti umožnia investície do verejnej infraštruktúry a európska legislatívna iniciatíva Personal Pension Products v priebehu pár rokov umožní vznik jednotného európskeho trhu penzijných produktov sporenia na dôchodok,“ dopĺňa Ivan Znášik.

(ko)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*