„Koučing“ ako nástroj sebavzdelávania i vzdelávania druhých

Admin, 04.07.2012 - Trh práce je plný konkurencie. Nie je ľahké si nájsť prácu, a nie ešte takú, ktorá nás bude napĺňať a zaručí nám dobré finančné ohodnotenie.

Mnohí uchádzači o zamestnanie absolvovali niekoľko pohovorov, dostali sa do druhého kola, ale nakoniec dal zamestnávateľ prednosť niekomu inému. Aj napriek tomu, že mali rovnaké vzdelanie či skúsenosti ako tí, čo uspeli. Prečo?
Skúste si na otázku odpovedať vďaka koučingu …

Človek, ktorý si chce prostredníctvom koučingu nájsť prácu, by si mal byť vedomý toho, že samotný koučing nedokáže robiť zázraky. Je to len spôsob, resp. nástroj ako si uvedomiť, ktorou cestou dosiahnuť svoj cieľ. Inak povedané – samotný koučing prácu nikomu nenájde. Je len na nás, čo dokážeme v realite pre seba urobiť. Dôležitá je AKCIA.

Výhody koučingu
Vďaka koučingu sa človek dôkladne zamyslí nad tým, ČO vlastne CHCE. Hlavný problém je totiž v tom, že ľudia veľmi často nevedia, čo chcú. Nevedia čo chcú robiť, v akej oblasti by radi pracovali, aká pozícia ich láka. Toto všetko často pramení z nedostatku ich sebavedomia, sebauvedomenia, z odmietania zodpovednosti samého za seba a z toho, že nepoznajú svoje silné stránky. „ Ľudia zabúdajú na to, čo ich v skutočnosti zaujíma a čo im robí radosť. Prípadne, nevedia svoje kvality prezentovať, čiže ich dostatočne a presvedčivo predať. Netýka sa to len absolventov či fluktuantov. Aj skúsení špecialisti sa po dlhšom čase vo svojom odbore veľakrát dostanú do bodu, kedy sú zneistení tým, či chcú ďalej pokračovať v doterajšom smerovaní. Kouč ich nezainteresovanými otázkami dovedie k tomu, aby zistili, čo je vlastne ich cieľ,“ vysvetľuje Veronika Strýčková z HR spoločnosti Adecco.
Vďaka koučovi si človek lepšie uvedomí REALITU, v ktorej sa nachádza. Keď je niekto na svoje problémy sám, tak si nedokáže urobiť odstup od celej situácie. Vidí len dôsledky svojho správania, a teda to, že nemá prácu. Čaro koučingu je v tom, že pomôže človeku nazerať na seba z nadhľadu, bez emócií. Tak môže vidieť to, čo dovtedy nevidel. Ľudí často dokáže  naštartovať len malá zmena uhla pohľadu, a práve vtedy sa dostaví tzv. AHA EFEKT a všetko je odrazu jasné.
Človek zrazu vidí možnosti, ako sa dostane k svojmu cieľu. Môže si pripraviť tiež akčný plán, ktorý zahŕňa postup toho, čo spraví, kedy, ako, kde, ako bude vedieť, že dosiahol svoj cieľ a pod. Pri rozprávaní je ľahké ostať, úspech však človek môže dosiahnuť len cez akciu, musí vykročiť smerom k svojmu cieľu. A kvalitná práca je na dosah.

Pohľad z praxe
“V poslednej dobe sú moje skúsenosti s koučovaním ako takým spojené s požiadavkami (schopnosť koučovať je ich súčasťou) našich klientov, ktoré sú kladené na úspešných kandidátov. Prevažne ide o pozície vedúcich pracovníkov v rámci obchodu a manažmentu. Z praxe viem, že sa čoraz viac kladie dôraz na to, aby firmy mali takých manažérov, ktorí budú schopní z vnútra firmy podporovať sebavzdelávanie svojich pracovníkov, t. z. budú schopní ich usmerňovať a viesť. Teda nielen cez externé školenia, ale zabezpečovať tak koučing interne,” hovorí  Viera Filipová z Adecco v Košiciach.

Dobrá rada na záver
Koučing sa síce stáva veľmi moderným nástrojom, ale je potrebné si dávať pozor aj na to, akého kouča si vyberiete. Koučov “pro forma” je teraz tisíce. Keďže koučing nie je až taký lacný “špás”, je potrebné ho brať ako investíciu do seba a tomu prispôsobiť aj výber kouča. Odporúčame zistiť si o koučovi aké má skúsenosti, referencie, certifikáty a pod.
(kp)

1 Komentár „Koučing“ ako nástroj sebavzdelávania i vzdelávania druhých

 1. MARIA FRATRICOVA // 6. júla 2012 at 13:44 // Odpovedať

  Mila Valeria,

  paci sa mi,
  ze clanok ide k podstate veci.
  Dakujem za upozornenie nan.
  Je aj istym sposobom stimulujuci,
  takze cloveka moze spravne nasmerovat.
  Neviem, kto vsetko u nas “zastresuje”
  problematiku koucingu, ci popri spolocnosti
  Adecco aj ine personalne agentury,
  v kazdom pripade ide o velmi aktualnu temu,
  ktorej sa oplati venovat cas aj prostriedky.

  So zelanim pohodoveho vikendu
  a s pozdravom.

  Maria Fratricova

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*