O problémoch s močovým mechúrom

Admin, 08.04. 2013 Časté močenie, únik moču alebo inkontinencia, náhle nutkanie na močenie v tých najnevhodnejších chvíľach. Problémy s močovým mechúrom sa pomaly stávajú celosvetovou epidémiou. Jedným z rozšírených ochorení, o ktorom

väčšinou pacienti ani nevedia, že ním trpia je hyperaktívny močový mechúr. Ovláda močový mechúr aj váš život?

Hyperaktívny (dráždivý) močový mechúr postihuje takmer 20% celosvetovej populácie. Zjednodušená definícia ho charakterizuje ako stav, pri ktorom o tom, kedy pôjdete na toaletu rozhoduje váš močový mechúr a nie vy. Medzi najcharakteristickejšie príznaky patria:

  • Časté močenie – v praxi to znamená, že navštívite toaletu viac ako 8 krát za 24 hodín pri normálnom a pravidelnom príjme tekutín
  • Nočné močenie – sa budíte počas spánku viac ako jeden krát  kvôli potrebe močiť
  • Únik moču/inkontinencia – môže ale nemusí byť prítomná. Ak je inkontinencia spojená s hyperaktívnym močovým mechúrom mala by to vždy byť urgentná inkontinencia, teda neschopnosť zadržať moč pri náhlom nutkaní.

Ak pociťujete niektoré z týchto príznakov, nehanbite sa a navštívte svojho lekára.

Online riešenie

K dispozícií sú aj anonymné online testy (napríklad na stránke www.jetovsuchu.sk). V súkromí domova odpoviete na dané otázky a test vám podľa počtu bodov vyhodnotí, či je čas zájsť k lekárovi a v akom štádiu sa váš močový mechúr nachádza. Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť lekára, určite si prineste aj svoj vytlačený online test. Lekárovi pomôže v stanovení celkovej diagnózy, aj keď sa vás určite bude pýtať na váš stav ešte raz.

Čo pomôže na časté močenie?

Ak už je hyperaktívny močový mechúr vašou diagnózou a časté močenie či únik moču vám každodenne znepríjemňujú život, vedzte že existujú účinné liečebné metódy, ktoré vám pomôžu k zlepšeniu kvality života. Najbežnejšou metódou je medikamentózna liečba. Lieky účinné pri hyperaktívnom močovom mechúre sa nazývajú anticholinergiká. Pôsobia na svalové bunky v močovom mechúre, čo vedie k zvýšeniu jeho kapacity, zníženiu jeho dráždivosti a predĺženiu intervalu medzi močeniami. Časté močenie tak bude menej časté. Liečba účinnou látkou trospium chlorid navyše len minimálne zasahuje do centrálneho nervového systému a tým pádom má nízky výskyt nežiaducich účinkov.

Na podpore a zvýšení účinnosti farmakologickej liečby sa podieľa aj úprava životného štýlu a účinným prvkom sú aj kegelove cviky na posilnenie panvového dna. Tie sú zároveň aj skvelou formou prevencie a celkovo prospešné pre zdravie močového ústrojenstva a sexuálneho života.

Pomocníkom môže byť aj upravenie životného štýlu. Základom je znížiť príjem kofeínových nápojov ako káva, čaj, kolové nápoje a rozdeliť si pitný režim priebežne počas celého dňa. Ďalej sa pokúste obmedziť konzumáciu jedál, ktoré podporujú močenie, ako napríklad korenené jedlá, citrusové plody, sýtené nápoje alebo umelé sladidlá. Ak máte problémy s nadváhou a trpíte aj hyperaktívnym močovým mechúrom, pomôže vám aj redukcia váhy, pretože nadváha môže spôsobovať zvýšený tlak na močový mechúr.

(JK)

častné močenie - inkontinencia

(foto: Beaufortcz.cz)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*