Rezidencia GUTHAUS vyrastie na Račianskej ulici v Bratislave

Bratislava, Admin – V bývalej industriálnej lokalite na Račianskej ulici vznikne výnimočný rezidenčný projekt. Chátrajúca zóna ožije vďaka projektu GUTHAUS. Má priniesť nový pohľad na architektúru pre ľudí a brániť rozširovaniu mesta na úkor okolitej prírodnej krajiny.

Developer CORWIN spúšťa výstavbu projektu, ktorý má nahradiť takzvaný brownfield – hnedú zónu na mape mesta, ktorej pôvodná funkcia expirovala. Zaniknutá industriálna zóna na Račianskej bola v minulosti naviazaná na prítomnosť neďalekej železnice. Nachádzala sa tu píla a parketáreň, v súčasnosti sa jedná o desiatky rokov chátrajúce územie, ktoré danej lokalite nie je schopné prinášať žiadne pozitívne využitie.

           

Desaťročia zanedbávané územia, zvyčajne spojené s minulou priemyselnou činnosťou, si na revitalizáciu vyžadujú skúseného developera a odbornosť založenú na spolupráci architektov, urbanistov, krajinných architektov a plánovačov. Spoločnosť CORWIN preto oslovila viacerých odborníkov na mestskú i krajinnú architektúru a moderné energetické riešenia (AllesWirdGut, MAN MADE LAND, raum & kommunikation, Transsolar Klimaengineering).

Ako sa zmení lokalita

Funkčné mesto, ktoré svojim obyvateľom ponúka vysokú kvalitu života sa potrebuje rozvíjať zvnútra. Ide o trend v územnom plánovaní, ktorý v posledných dekádach nasleduje väčšina európskych metropol. Mestá s vysokou hustotou zastavania poskytujú občanom možnosť využívať potenciál mesta v dostupnej vzdialenosti, čo umožňuje efektívnejšie pokrytie mesta infraštruktúrou. Hustota zastavania ovplyvňuje aj využívanie verejného priestoru, jeho funkčnosť a kvalitu.

Bratislava patrí v porovnaní s inými európskymi metropolami medzi riedko zastavané mestá, čo priamo i nepriamo ovplyvňuje celý rad aspektov, akými sú napríklad zvýšené nároky na dopravu, horšia dostupnosť služieb a občianskej vybavenosti, ako aj menej efektívna ekonomika v rámci správy a prevádzky verejných služieb či údržby verejných priestorov. Tento fenomén možno vnímať ako jednu z hlavných prekážok udržateľného rozvoja mestských sídiel.

„Dôležité je mesto sceliť, nie násilne rozširovať. Predpokladom udržateľného rozvoja je rozumná urbanizácia, kvalitná architektúra, vhodný mix funkčného využívania priestoru či obslúženie danej lokality dostupnou a efektívnou verejnou dopravou,“ hovorí Karol Machánek, projektový manažér spoločnosti CORWIN (na obr. č. 5, 6, 7, zľava 9).

Urbanizácia pozdĺž Račianskej ulice a jej postupná premena na funkčne zmiešané územie (s prevládajúcou funkciou bývania) umožní postupné rozširovanie centrálnej časti mesta s dôrazom na všetky kvality, ktoré sú s späté s mestským prostredím – kvalitné verejné priestory a viac kvalitných zelených území, dostupnosť služieb, dostupnosť lokality viacerými možnosťami dopravy bez toho, aby boli obyvatelia odkázaní na autá. Centrum mesta, kultúrne centrum i príroda Malých Karpát sú dostupné pešo, verejnou dopravou, či na bicykli.

Cieľom projektu GUTHAUS má byť práve urbanizácia tejto nefunkčnej lokality. Dôraz kladie prevažne na originálnu architektúru a komplexné riešenie priestoru, ktoré majú nielen zohľadňovať súčasné vzťahy v území, ale aj vytvárať a podporovať nové väzby.

„Z pohľadu napĺňania rôznych parametrov môžeme už dnes povedať, že návrh projektu počíta až s o takmer 40 % menšou zastavanou plochou a o 20 % menej podlažiami v porovnaní s územným rozhodnutím. Zároveň, celková výmera zelených plôch v rámci exteriéru napĺňa koeficient zelene až na 150 %,“ hovorí Karol Machánek, projektový manažér spoločnosti CORWIN.

Moderná architektúra pre ľudí

Návrh projektu GUTHAUS vznikol pod taktovkou renomovaných architektov AllesWirdGut z rakúskej metropoly. Víziou projektu bolo priniesť úplne nový pohľad na kvalitu bývania.

V posledných dekádach sa trendy v staviteľstve zameriavali najmä na využívanie nových, príťažlivých materiálov, ktoré lahodili oku, ale aj novým technológiám, ako je 3D tlač, robotika, či modelácia. Rezidencia GUTHAUS má byť dlhodobým riešením bývania, preto berie ohľad najmä na človeka, reflektuje jeho potreby, ako aj potreby lokality, v ktorej žije.

„Naša filozofia znamená inováciu v plánovaní a budovaní projektov zameraných na človeka. Človek by mal stáť v centre diania, pretože práve on stanovuje, ako by mala architektúra mesta v konečnom dôsledku vyzerať. Zahrnúť človeka stále viac do plánovania a reagovať na jeho potreby, to je trend, ktorý momentálne nasledujeme,“ hovorí Herwig Spiegl z architektonického štúdia AllesWirdGut.

Kritériá dobrej architektúry sú podľa rakúskych velikánov najmä: vysoké technické požiadavky, úspora nákladov, časová a energetická spoľahlivosť. Toto všetko má umožniť ľuďom komfortné bývanie. Ideálny architektonický projekt by mal byť flexibilný a neutrálny, ale zároveň by mal prirodzene napĺňať všetky potreby bývania.

Spolupráca so svetovými menami aj lokálnymi iniciatívami

O tom, prečo si na spoluprácu vybrali práve rakúsku architektonickú kanceláriu AllesWirdGut, hovorí projektový manažér Karol Machánek: „Nachádzame sa vo vysoko konkurenčnom prostredí, ktoré sa snaží ponúknuť ľuďom to najlepšie, preto sa neustále snažíme byť inovatívni a ísť o krok ďalej, poskytnúť ľuďom pridanú hodnotu bývania. Zainvestovali sme do expertízy a oslovili sme tých, ktorí majú relevantné skúsenosti z väčších miest. Práve oni môžu byť dôležitým spojencom pre vytvorenie funkčného a moderného mesta, ktoré svojim obyvateľom ponúkne komfort svetového mena, a to bez násilného rozširovania metropoly.“

Na tlačovej konferencii, ktorá sa uskutočnila v Novej Cvernovke v Bratislave vystúpil aj Šymon Kliman (na obr. č. 9 a 10), ktorý pracuje v tomto kultúrnom a kreatívnom centre.

Moderátorka Janka Hospodárová dala zopár otázok Šymonovi Klimanovi o činnosti Novej Cvernovky, ale tiež aj o spolupárci, ktorú má s developerskou spoločnosťou CORWIN .

Nie je to prvýkrát, kedy developer CORWIN spolupracuje so svetovou špičkou. Na administratívnom projekte Einpark sa podieľala slovinská architektka Špela Videčnik z ľubľanského štúdia OFIS arhitekti. Navrhovala napríklad dizajn futbalového štadióna v Maribore či komplex Tetris v Paríži.

Spoločnosť CORWIN je jedným z dlhodobých podporovateľov Novej Cvernovky, ktorá sa nachádza neďaleko budúcej adresy projektu GUTHAUS.
Okrem Novej Cvernovky spolupracuje aj s OZ Bratislavské rožky, ktoré sa venuje ochrane historických a kultúrnych hodnôt mesta a ich prenosu ďalším generáciám, ale aj s iniciatívou Naše Karpaty, ktorej cieľom je ochrana lesov a revitalizácia turistických a cyklistických trás.

O projekte GUTHAUS

Polyfunkčný bytový komplex GUTHAUS má svojim budúcim obyvateľom priniesť najvyšší komfort bývania v bytoch so štedrými výmerami, inteligentnou reguláciou tepla a stropným kúrením i chladením, balkónmi prístupnými z každej izby a oknami na celú výšku miestnosti, ktoré zabezpečia dostatok svetla a vzdušnosti v byte.

Komfortné bývanie v meste podčiarkujú aj funkčné riešenia: spoločný záhradný gril a letná kuchyňa, priestranné lobby, práčovňa a priestor pre umývanie domácich miláčikov či údržbu bicyklov a dostatok priestoru na ich odloženie.

Samozrejmosťou je veľké množstvo zelene v exteriéroch komplexu, ktoré zahŕňa aj zelené strechy. Tie sú súčasťou všetkých projektov developera CORWIN, pretože významne znižujú teplotné výkyvy strešnej konštrukcie a tým aj prehrievanie v lete či ochladzovanie v zime. Zároveň chránia izolačné vrstvy strešného plášťa pred UV žiarením, čím predlžujú jeho životnosť minimálne na dvojnásobok. V spolupráci s berlínskymi krajinnými architektami sa developer pri návrhu riešenia verejných priestorov podrobne zameriava na tému zachytávania dažďových vôd priamo v území, ktorá je najmä v Bratislave stále aktuálnejšia.

Viac o projekte na: www.guthaus.sk

(Zdroj: Katarína Gudiaková, Snowball; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*