Darcovstvo a transplantácia orgánov ponúka nádej na život
Bratislava, Admin – Šiesty jún je každoročne Svetovým dňom darcovstva a orgánových transplantácií. Jeho cieľom je upriamiť pozornosť verejnosti na význam odberového a transplantačného programu. Orgánové transplantácie zachraňujú ľudské životy a pomáhajú kvalitatívne zlepšiť život pacientom, pre ktorých je transplantácia jedinou nádejou na život. Len v rámci Európy je k dnešnému dňu aktuálne viac ako 70-tisíc pacientov, ktorí čakajú na transplantáciu niektorého zo životne dôležitých orgánov. Na Slovensku je na čakacej listine viac ako 400 pacientov, pre záchranu ktorých je nevyhnutne dôležitá práve transplantácia. Aj napriek minuloročnej úspešnej kampani Sedem životov patrí Slovensko stále medzi krajiny s najnižším počtom orgánových transplantácií v Európe. Dňa 7. júna 2016 sa konala v bratislavskom hoteli Aston tlačová konferencia práve k tejto aktuálnej problematike.
Prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti MUDr. Zuzana Žilinská (v strede) s Jozefom Franerom, ktorý absolvoval transplantáciu obličky a Martinou Szabóovou, ktorá žije vďaka transplantovanému srdcu.
„Po spustení osvetovej kampane Sedem životov sa nám minulý rok podarilo na Slovensku vplyvom viacerých faktorov zvýšiť počet odberov a transplantácií orgánov. Významne stúpol počet transplantácií obličiek, srdca ako aj pečene. Žiaľ, prvý štvrťrok tohto roku je v tejto oblasti opäť žalostný a naši pacienti pociťujú akútny nedostatok darcov. Preto je veľmi dôležité pripomínať sa s touto témou a vysvetľovať verejnosti, že darovanie orgánov po smrti zachraňuje ľudské životy a je najšľachetnejším ľudským činom. Samozrejme, je potrebné hľadať aj iné nástroje, ktoré pomôžu priblížiť Slovensko ku krajinám s vysokou odberovou a transplantačnou aktivitou,“ hovorí prim. MUDr. Zuzana Žilinská, PhD, MHA prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti.
Len celospoločenská diskusia a konštruktívna spolupráca môže viesť k zlepšeniu nepriaznivej štatistiky v oblasti darcovstva a transplantácií orgánov.
„Sme presvedčení, že edukácia verejnosti má zmysel. V minulom roku sme oproti roku 2014 zaznamenali nárast počtu transplantácií o 40 %. V prvom štvrťroku tohto roka naopak veľký pokles. Edukácia verejnosti musí byť kontinuálna a dlhodobá. Od júna preto pokračujeme v našich osvetových aktivitách ďalej,“ vysvetľuje MUDr. Martin Chrastina, regionálny transplantačný koordinátor.
2015 | 2014 | |
počet mŕtvych darcov | 94 | 64 |
počet živých darcov | 19 | 15 |
počet transplantácií obličky | 184 | 125 |
počet transplantácií pečene | 34 | 23 |
počet transplantácií srdca | 27 | 17 |
počet transplantácií spolu | 245 | 165 |
Údaje v tabuľke vyjadrujú porovnanie medzi rokmi 2015 a 2014
„Téma darcovstva a transplantácií orgánov vyvoláva v spoločnosti stále veľké otázky, ktoré však vyplývajú skôr z nevedomosti a nedostatku informácií o tejto problematike. Som presvedčená, že je čas prelomiť naše predsudky a pozrieť sa na túto tému z pohľadu záchrany ľudského života, záchrany človeka, ktorý je odkázaný na transplantáciu. Ja sama som bola postavená v živote pred neľahkú situáciu, kedy mi dostupná humánna medicína nevedela pomôcť nijakými liekmi či inou zdravotnou starostlivosťou a jediným východiskom bola pre mňa transplantácia pečene. Hovorme o tom, diskutujme a predovšetkým šírme posolstvo, že transplantácie orgánov zachraňujú ľudské životy a pomáhajú tým, pre ktorých je to jediná nádej na život,“ povedala pacientka po transplantácii pečene.
Pacient Jozef Franer (na obr. č.1, č.2 a č.4) podstúpil transplantáciu obličky pred 17 rokmi. Vďaka úspešnému transplantačnému zákroku sa môže venovať nielen svojej profesie ale aj športu. Na tlačovej konferencii vystúpila aj pacientka Martina Szabová (na obr. č.2, č.5 a č.6), ktorej pred 10 rokmi vykonali transplantáciu srdca. Jej zdravotný stav a kvalita života sa po zákroku tiež výrazne zlepšila.
Jeden darca môže darovaním orgánov ako srdce, pľúca, obličky, pečeň či pankreas zachrániť život až siedmim ľuďom. Na orgánovú transplantáciu čaká na Slovensku stále viac ako 400 pacientov, ktorých život závisí od darcov orgánov. Kampaň Sedem životov, ktorú realizuje Slovenská transplantologická spoločnosť pod záštitou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, má za cieľ vzdelávať verejnosť, zvýšiť počet odberov a orgánových transplantácií, skrátiť dobu čakania na životne dôležitý orgán a zabrániť tak predčasným úmrtiam.
V súčasnosti je na Slovensku šesť pracovísk, v ktorých sa vykonávajú transplantácie orgánov: tri v Bratislave a po jednom v Banskej Bystrici, Košiciach a v Martine. Transplantácie pľúc sa u pacientov zo Slovenska vykonávajú v AKH vo Viedni.
Viac informácií ako aj všetky aktuálne štatistiky týkajúce sa odberového a transplantačného programu na Slovensku sú k dispozícií na webovej stránke www.sedemzivotov.sk.
Prof. MUDr. Ján Breza, DrSc. sa vo svojej prezentácii venoval hlavne problematike transplantácie obličiek. V úvode vysvetlil spôsob výkonu tohto transplantačného zákroku, pri ktorom sa oblička od živého alebo mŕtveho darcu voperuje (transplantuje) príjemcovi, pacientovi s chronickým zlyhávaním obličiek. Transplantuje sa len jedna oblička, preto môže existovať darcovstvo orgánu aj od živého darcu. Úspešná transplantácia je najdokonalejší spôsob náhrady funkcie obličiek, umožňuje najlepšiu kvalitu života a je to tiež najlacnejšia metóda náhrady funkcie obličiek. Uviedol, že obličky na transplantáciu sa získavajú z troch zdrojov: od živých príbuzných darcov (otec matka, brat, sestra, syn, dcéra), od živých nepríbuzných darcov a od mŕtvych darcov (keď smrť darcu je jednoznačne spôsobená mozgovou smrťou). Spomenul, že prvá transplantácia obličky sa zrealizovala na Slovensku ešte v roku 1972. V závere prednášky profesor Ján Breza uviedol, že transplantácia obličiek nie je “one man show”, ale spolupráca tímu odborníkov a špecialistov z rôznych oblastí medicíny.
Prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti MUDr. Zuzana Žilinská, PhD, MHA (na obr. č. 2, č. 3, č. 5 a č. 8 v strede) a vedecký sekretár Slovenskej transplantologickej spoločnosti MUDr. Daniel Kuba, PhD. (na obr. č. 5 a č. 8 sprava) poskytli aktuálne informácie o relevantných aktivitách Slovenskej transplantologickej spoločnosti, ktorá je organizačnou zložkou Slovenskej lekárskej spoločnosti. Slovenská transplantologická spoločnosť sa podieľa na rozvoji transplantačnej medicíny a udržuje kontakty s ďalšími odbornými spoločnosťami, jej súčasťou je aj sekcia transplantačných koordinátorov. Táto dobrovoľná odborná spoločnosť reprezentuje odbor transplantačnej medicíny, iniciuje, predkladá a presadzuje návrhy a stanoviská k otázkam, ktoré súvisia s odbornosťou a vedeckosťou transplantácií orgánov a tkanív. Venuje sa problémom súvisiacich s uplatňovaním moderných diagnostických a liečebných postupov v medicínskej praxi. Spolupracuje so zástupcami rezortu zdravotníctva pri tvorbe legislatívnych noriem a obsahu špecializačných náplní v systéme ďalšieho vzdelávania. Iniciuje a sprostredkováva prenos najnovších vedeckých odborných medicínskych, diagnostických a liečebných poznatkov do praxe formou neinštitucionálneho vzdelávania. Poslaním Slovenskej transplantologickej spoločnosti je prenášať do vedomia širokých lekárskych vrstiev najnovšie vedecké poznatky a odborné skúsenosti organizovaním vedeckých podujatí, ako sú vedecké kongresy, konferencie, sympóziá a iné odborné schôdze s domácou i zahraničnou účasťou, podporovať účasť našich odborníkov na podobných podujatiach v zahraničí a vydávať a podporovať vydávanie odborných časopisov a publikácií. Slovenská transplantologická spoločnosť rozvíja spoluprácu s odbornými spoločnosťami v susedných krajinách a krajinách Európy. Spolupráca sa sústreďuje na prenos najnovších vedeckých poznatkov a skúseností v oblasti transplantácií a odberovom programe. Počas osobného rozhovoru MUDr. Daniel Kuba, PhD. vyzdvihol pozitívne výsledky transplantologického programu a odberu orgánov od darcov v Chorvátsku. Zámerom našich odborníkov je implementovať pozitívne skúsenosti zo zahraničia do nášho programu, aby trend darcovstva orgánov u nás nestagnoval, ale postupne narastal.
Webová stránka Slovenskej transplantologickej spoločnosti obsahuje širokú paletu relevantných štatistických údajov súvisiacich s transplantológiou na Slovensku. Pre čitateľov tohto článku sme vybrali dva grafy, ktoré znázorňujú trend vývoja darcovstva orgánov na Slovensku od roku 2000 do 2015.
Mŕtvi darcovia na Slovensku (roky 2000 – 2015)
Počet darcov podľa regiónov na Slovensku
Foto č. 1 zľava: Jozef Franer, moderátorka tlačovej konferencie Iveta Malachovská a prof. MUDr. Ján Breza, prezident Slovenskej lekárskej spoločnosti, ktorý sa podieľal na transplantácii obličky Jozefa Franera.
(Zdroj: Tomáš Turčan, Grape PR; Pripravil: MUDr. Eugen Nagy)
kontaktujte nás ešte dnes prostredníctvom svojho e-mail doctorelviswhyte@gmail.com Ak chcete predať svoj obličku za obrovské sumy peňazí.