Nové možnosti liečby atopickej dermatitídy
Bratislava, Admin – Atopická dermatitída alebo atopický ekzém je chronické recidivujúce neinfekčné zápalové ochorenie kože vyvolané abnormálnou imunitnou odpoveďou organizmu na rôzne látky z vonkajšieho prostredia. Táto odpoveď vedie k rozvoju ekzému charakterizovaného suchou a zapálenou kožou, ktorá intenzívne svrbí. Priebeh atopického ekzému je charakterizovaný periódami zhoršovania ekzému s obdobiami jeho výrazného zlepšenia až úplného vyhojenia.
Počet ochorení atopickej dermatitídy sa za posledných 20 rokov strojnásobil. Ochorenie postihuje najviac deti, v populácii dospelých sa vyskytuje na úrovni približne 4%. Ak má jeden rodič atopiu, existuje viac ako 30-percentné riziko, že ju bude mať aj dojča. Ak sú ňou postihnutí obaja rodičia, toto riziko je viac ako 70-percenté.
Vyvolávajúce príčiny atopického ekzému sú multifaktoriálne. U detí býva jeho vznik často spojený s potravinovou alergiou, u dospievajúcich sa stretávame s alergiami na pele, prach, roztoče a iné inhalačné alergény. V neposlednej rade má nemalý podiel používanie rôznych chemikálií a iných dráždidiel v každodennom živote aj pracovnom prostredí. Predpokladá sa však, že výsledný stav je spôsobený kombináciou genetických zmien, zmien v štruktúre kože, faktorov vonkajšieho prostredia, imunologických faktorov a stresu.
U jedincov s atopickým ekzémom sú pozorované abnormality v štruktúre kože, v popredí je významná porucha bariérovej funkcie kože. Následkom je nadmerná strata vody a jednoduchšie prenikanie mikroorganizmov a alergénov. Zvýšená suchosť potom vedie k intenzívnemu pocitu svrbenia, škriabania a tým opätovnému porušeniu kožného krytu. Tieto okolnosti umožňujú osídlenie patogénnou flórou, zvyšuje sa vstrebávanie škodlivín do organizmu. Nastáva tak začarovaný kruh, z ktorého je pre pacienta obvykle veľmi ťažké vystúpiť.
Podľa obdobia vzniku rozoznávame tri základné formy. Forma kojenecká vzniká okolo 3. mesiaca veku dieťaťa. U takto malých detí sa prvé príznaky atopického ekzému objavujú na tvári a to na jeho vypuklých častiach, teda na čele, brade a lícach, odkiaľ sa šíri ďalej po celom tele. Forma detská sa začína prejavovať v predškolskom veku dieťaťa a postihuje predovšetkým záhyby tela, teda krk, lakťové a podkolenné jamky, zápästia a členky. Dospelá forma sa objavuje predovšetkým na tvári, dekolte a na rukách.
Priebeh ochorenia je chronický s tendenciou k spontánneho ústupu v detstve, často s relapsom v čase dospievania. Koncom 2. roka sa značný počet prípadov definitívne upraví, ostatní pokračujú ďalšími fázami ochorenia. 90 % chorých s atopickou dermatitídou sa po 20 rokoch života dostáva do bezsymptómového obdobia. U chorých sa pozoruje zlepšenie v lete, zhoršenie na jeseň a jar.
Liečba atopického ekzému je individuálna a vyžaduje si komplexný prístup. Premasťovacie prípravky sú základom liečby v udržiavacej fáze ekzému, pretože hydratujú, zmäkčujú kožu, a napomáhajú tak obnove prirodzenej kožnej bariéry. Zásadný význam majú bariérové krémy, lebo obsahujú látky podobné stavbe kože – napríklad dexpanthenol, glycerín, urea. Zabraňujú tak zhoršeniu ekzému prirodzenou obnovou kožného povrchu. Základom efektívnej a úspešnej terapie je dobrá spolupráca lekára s pacientom. Liečba atopického ekzému patrí predovšetkým do rúk dermatológa. V liečbe sa snažíme vhodnou úpravou životosprávy, každodenným ošetrením kože s obmedzením provokujúcich faktorov docieliť čo možno najväčší komfort pacienta.
(Spracoval: MUDr. Tomáš Dianiška, MHA, dermatovenerológ)
Základné informácie o Bepanthen Sensiderm kréme a sedem rád a tipov pre život s ekzémom
1. Čo je Bepanthen Sensiderm krém a aké sú jeho hlavné prednosti/výhody v starostlivosti o pokožku s prejavmi ekzému?
Bepanthen Sensiderm krém je účinný pomocník v starostlivosti o pokožku s prvými príznakmi ekzému, ktorý upokojí svrbenie a začervenanie. Ide o ľahký krém určený priamo na stabilizáciu a reparáciu ochrannej kožnej bariéry. Po jeho nanesení je podráždená pokožka hydratovaná a regenerovaná.
Krém obsahuje speciální LLT technologii – lipidy so štruktúrou, ktorá je podobná ceramidom pokožky, 3,5 % dexpanthenol, prirodzene ochranné lipidy a glycerín. Bepanthen Sensiderm krém je šetrný k podráždenej atopickej pokožke a preto je vhodný aj pre najmenšie deti, pre tehotné a kojace ženy. Navyše sa dá používať podľa potreby, dlhodobo.
Bepanthen Sensiderm krém je zdravotnícka pomôcka, ktorá sa dá kúpiť v lekárni.
2. Akým spôsobom Bepanthen Sensiderm krém účinkuje a obnovuje kožnú bariéru?
Bepanthen Sensiderm krém obsahuje tzv. lipidovú lamelárnu technológiu, LLT – lipidy so štruktúrou podobnou ceramidom pokožky. Aplikáciou Bepanthen Sensiderm krému s lipidovou lamelárnou technológiou sú do prirodzenej lamelárnej štruktúry pokožky dodané chýbajúce lipidy a tým dochádza k „oprave“ poškodenej ochrannej kožnej bariéry. Vďaka štruktúre, ktorá je pokožke vlastná, zapadnú lipidy presne do poškodených častí kožnej bariéry a túto „ochrannú stenu“ tak opäť zrekonštruujú. Bepanthen Sensiderm krém obsahuje aj 3,5 % dexpanthenol a hydratačné látky (ako napr. glycerín), ktoré hydratujú pokožku a poskytujú tak optimálne podmienky pre prirodzenú hydratáciu a regeneráciu kože.
3. Ako Bepanthen Sensiderm krém správne používať?
Bepanthen Sensiderm krém je najvhodnejšie aplikovať už pri prvých prejavoch začínajúceho ekzému, kedy sa koža šúpe a začína svrbieť. Nanáša sa v tenkej vrstve na začervenané a svrbiace miesta na neporanenej koži, pričom je možné krém používať podľa potreby aj niekoľkokrát denne.
Bepanthen Sensiderm krém tiež veľmi dobre upokojí pokožku pri odznievajúcich nepríjemných prejavoch ekzémov. Môže sa aplikovať aj pri podráždení pokožky iného charakteru, ak sú prítomné symptómy začervenania, svrbenia a suchosti pokožky (napr. vplyvom alergickej reakcie). Je vhodným riešením starostlivosti o atopickú pokožku celej rodiny aj pre najmenšie deti a ženy počas tehotenstva a pri kojení. V prípade aplikácie prípravku na bradavky a ich okolie je potrebné bradavky a ich okolie pred kojením dôkladne umyť.
4. Je vhodné použiť Bepanthen Sensiderm krém aj pri bežnej starostlivosti o suchú pokožku?
Bepanthen Sensiderm krém prináša úľavu od začervenania a svrbenia pri odznení akútnej fázy ekzému. Obnovuje kožnú bariéru a hydratuje a regeneruje pokožku. Pre každodennú bežnú starostlivosť o suchú pokožku so sklonom na vysušenie a na ekzematické prejavy sa môže pravidelne používať kozmetický výrobok Bepanthen Care Masť, ktorý pokožku premasťuje a pomáha jej regenerovať. Hodí sa napríklad aj pre aplikáciu na zdravú pokožku počas pokojnej fázy ekzému. Bepanthen Care Masť je rovnako dostupný v lekárni.
5. Môže sa používat Bepanthen Sensiderm krém aj na tvár?
Áno, Bepanthen Sensiderm krém sa môže aplikovať aj na oblasť tváre – napr. okolo úst, kde sa môže suchá a podráždená pokožka vyskytovať tiež. Treba sa však vyhnúť aplikácii krému v blízkom okolí očí.
Sedem rád a tipov pre život s ekzémom a udržanie zdravej pokožky
1. Sledujte najčastejšiu príčinu svrbenia a eliminujte ju (jedlo, stres, prašnosť prostredia, alergény). Niekedy je potrebné sledovať príčinu dlhodobo, preto si veďte záznamy.
2. Ku každodennej bežnej starostlivosti o pokožku so sklonom na vysušenie a na ekzematické prejavy používajte premasťovacie prípravky (napr. kozmetický výrobok Bepanthen Care Masť). Najmä v zime používajte na pokožku vyživujúce krémy.
3. Kombinujte rýchle sprchovanie špeciálnymi umývacími prostriedkami s vaňovým olejovým kúpeľom (2–3× v týždni). Umývacie postupy počas dňa nestriedajte. Na kúpeľ môžete použiť aj ovos, otruby…Po upokojení prejavov ekzému používajte jemné mydlá a sprchové gély.
4. Na tvár používajte len jemnú čistiacu kozmetiku, ideálne určenú pre citlivou pleť.
5. Vyvarujte sa nosenia oblečenia, ktoré je drsné, na pokožke škriabe, je vám nepríjemné alebo spôsobuje svrbenie. Dajte prednosť bavlnenej bielizni, vyraďte zo šatníka vlnu a všetky materiály s hrubými vláknami. Oblečenie by malo dýchať a nemalo by byť príliš tesné.
6. Majte na pamäti, že prejavy môže zhoršiť napríklad ochorenie, lieky, očkovanie, športové aktivity (bazén, fitness) aj niektoré bežné domáce práce a koníčky (upratovanie, pletenie, varenie). Počasie tiež ovplyvňuje stav pokožky – sychravé a chladnejšie počasie môže prejavy zhoršovať.
7. Pri práci s čistiacimi prostriedkami (prostriedky na upratovanie, či umývanie riadu) noste rukavice.
(Pripravil: Jana Mihalovičová, Advantage; foto Eugen Nagy)
Dobrý deň, prosím Vás čoraz častejšie vidím na nete protopan ktorý popisujú maminky že ich bábätkám pomáha úplne krásne od svrbenia – je to naozaj tak ? skutočne pomáha lepšie než miešané mastičky od kožnej ? u nás totiž tie od dermatológa nejak nič nerobia
NASMU SYNCEKOVI (3,5 ROKA) ROBI NA EKZEM NAJLEPSIE JADRANSKE MORE, SLNIECKO, VLAZNA VODA A TEN PROTOPAN JE NAOZAJ VELMI DOBRY MY V LETE POUZIVAME PROTOPAN SUN PROTECT A OLEJČEK A DARÍ SA NÁM DRŽAŤ EKZÉM POD KONTROLOU