Kmeňové bunky z tkaniva pupočníka

Admin, 02.06.2012 - Už aj na Slovensku budú mať rodičia možnosť uskladniť tkanivo pupočníka, ktoré je bohatým zdrojom kmeňových buniek. Mezenchymálne kmeňové bunky, ktoré obsahuje, majú veľký potenciál v oblasti regeneratívnej medicíny.


Mezenchymálne kmeňové bunky, ktoré tkanivo pupočníka obsahuje, sa vlastnosťami a potenciálnym použitím navzájom dopĺňajú s bunkami z pupočníkovej krvi. Kým v pupočníkovej krvi prevládajú krvotvorné kmeňové bunky, používané najmä na liečbu hematologických a onkologických ochorení, tkanivo pupočníka je bohatým zdrojom mezenchymálnych kmeňových buniek. „Obsahuje ich minimálne desaťnásobne viac v porovnaní s pupočníkovou krvou“, vysvetľuje vedúci vedy a výskumu Eurocord-Slovakia Miroslav Kubeš a dodáva, „keďže sú schopné premeniť sa na rôznorodé bunky alebo tkanivá v ľudskom organizme, predstavujú obrovský potenciál pre vyvíjajúcu sa liečbu mnohých ochorení v  regeneratívnej medicíne.“
Vo svete prebieha niekoľko desiatok klinických štúdií, kde sa účinnosť buniek z tkaniva pupočníka overuje pri rozmanitých diagnózach – cirhóza pečene, skleróza multiplex, cukrovka, ale aj diabetická noha či autizmus. „Z mezenchymálnych kmeňových buniek sa veľmi ľahko môže vytvoriť napríklad kostné a spojivové tkanivo, čo má význam pri liečbe degeneratívnych ochorení a pri poškodení šliach“, hovorí renomovaný britský vedec a výskumník v oblasti biológie kmeňových buniek Peter Hollands. Okrem regenerácie tkanív sa mezenchymálne kmeňové bunky z tkaniva pupočníka klinicky skúšajú aj ako podpora pri štandardnej transplantácii krvotvorných buniek.
Kmeňové bunky z tkaniva pupočníka, rovnako ako z pupočníkovej krvi, sú mladé, chorobou, prostredím či liečbou nezaťažené bunky, ktoré sú uchované v čase „nula“ života jedinca. Ich potenciál množenia je preto najväčší, čo je veľkou výhodou oproti iným zdrojom kmeňových buniek. „Kmeňové bunky získané pri narodení dieťaťa vykazujú charakteristiky, ktoré nie sú prítomné u starších buniek“, zdôrazňuje doktor Hollands. „V pupočníkovej krvi a tkanive pupočníka sa objavujú stále nové typy kmeňových buniek. Preto dnes nikto nedokáže presne odhadnúť, čo všetko sa zničí, keď tieto kmeňové bunky končia namiesto uskladnenia ako nepoužitý biologický odpad“, uzatvára.
Na Slovensko túto možnosť prináša Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, Eurocord-Slovakia.
(vv)

Perer Hollands, PhD  je renomovaný britský vedec v oblasti biológie kmeňových buniek.
V súčasnosti pracuje na detskej transplantačnej jednotke Great Ormond Street Hospital v Londýne. Táto nemocnica je považovaná za najlepšiu detskú nemocnicu na svete. V minulosti pracoval aj ako vedecký riaditeľ v bankách pupočníkovej krvi vo Veľkej Británii a Kanade. Svoju vedeckú kariéru začínal pod vedením Laureáta Nobelovej ceny Roberta Edwardsa.

TKANIVO PUPOČNÍKA V KOCKE
•    Pupočná šnúra obsahuje želatínovú hmotu, ktorá obaľuje tepny a žily v pupočníku – Whartonov gél (podľa mena objaviteľa Dr. Thomasa Whartona). V tejto hmote sa nachádzajú mezenchymálne kmeňové bunky, ktoré sú predmetom klinických štúdií pri rôznych ochoreniach z oblasti regeneratívnej medicíny.
•    Mezenchymálne kmeňové bunky sú schopné premieňať sa (diferencovať) na akékoľvek bunky alebo tkanivá v ľudskom organizme ako napr. kosti, chrupavka, šľachy, svaly, nervy, hladké svalstvo, srdcové tkanivá, koža a pečeňové bunky – a následne opraviť ich poškodené časti. Pre túto svoju vlastnosť sú neoceniteľné v regeneratívnej medicíne.
•    zamrazené tkanivo pupočníka obsahuje mezenchymálne bunky, ktoré nie sú negatívne ovplyvnené vplyvom prostredia, chorobami, procesom starnutia. Sú uchované v čase „nula“  života jedinca. Ich potenciál delenia je preto oproti bunkám z iných zdrojom najväčší.
•    mezenchymálne kmeňové bunky zatiaľ nie sú súčasťou štandardnej liečby. Dnes sa už však aplikujú v klinických štúdiách zameraných na regeneratívnu medicínu a tiež na podporu pri transplantácii krvotvorných buniek s cieľom zlepšiť stav pacienta. Potenciálne využitie majú aj pri chronických zápalových a autoimunitných procesoch.
•    klinické štúdie prebiehajú v USA, Vo Veľkej Británii a v Číne. Aktuálne klinické štúdie:
1.    Kardiomyopatia (poškodenie srdca)
2.    Zlyhanie pečene
3.    Cirhóza pečene
4.    Diabetes 1. a 2. typu
5.    Diabetická noha
6.    Ulcerózna kolitída (autoimunitný zápal hrubého čreva)
7.    Rozsiahle popáleniny
8.    Bronchopulmonárna dysplázia (poškodenie pľúc)
9.    Podpora štepu od nepríbuzenského darcu krvotvorných  kmeňových buniek
10.    Infúzia mezenchýmových buniek po transplantácii kostnej drene alebo pupočníkovej krvi
11.    Myelodysplastický syndróm
12.    Aplastická anémia
13.    Ankylozujúca spondylitída (postihnutie chrbtice)
14.    Syndróm imunitnej obnovy u HIV- pozitívnych pacientov
15.    Progresívna roztrúsená skleróza a neuromyelitída zrakového nervu
16.    Vrodená ataxia (postihnutie mozgu)
17.    Autizmus

•    odber tkaniva pupočníka nezaťaží matku ani dieťa. Prebieha po prestrihnutí pupočnej šnúry a odbere pupočníkovej krvi. Asi 20cm časť pupočníka sa odoberie a po prevoze do špecializovaného laboratória sa spracuje a zamrazí. Tkanivo pupočníka sa skladuje v piatich nádobách, čo umožňuje jeho opakované klinické použitie. Odber je možné vykonať pri všetkých typoch pôrodu – vaginálny, cisársky rez a pod.
•    tkanivo pupočníka je možné odobrať a uskladniť vo väčšine európskych krajín a tiež v USA.
•    odber tkaniva je možný v každej pôrodnici na Slovensku, ktorá má so Slovenským registrom krvotvorných a placentárnych buniek uzatvorenú zmluvu.  Keďže to nie je možné zabezpečiť naraz vo všetkých nemocniciach, deje sa tak postupne. Medzi prvé patria pôrodnice Bratislave KOCH, Žilina, Martin a Ilava.
•    aj pupočníková krv obsahuje mezenchymálne kmeňové bunky, je ich však rádovo menej ako v tkanive. V porovnateľnom objeme tkaniva pupočníka sa nachádza minimálne 10 násobne viac mezenchymálnych kmeňových buniek ako v pupočníkovej krvi.
•    kmeňové bunky z pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka sa svojimi vlastnosťami a potenciálnym využitím navzájom dopĺňajú.

1 Komentár Kmeňové bunky z tkaniva pupočníka

  1. Eva Ondrašáková // 5. septembra 2016 at 9:51 // Odpovedať

    Dobrý deň, prosím vás vy by ste mi nemohli nejako pomôcť alebo mi poradiť na koho sa mám obrátiť – mám progresívnu formu roztrúsenej sklerózy. Ďakujem za odpoveď.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*