Súťaž someliérov TROPHÉE HUBERT
Bratislava, Admin – Pod názvom TROPHÉE HUBERT sa včera konala súťaž someliérov v Radisson Blue Carlton Hotel Bratislava, ktorú organizovala Asociácia someliérov Slovenskej republiky s podporou spoločnosti Hubert J. E. Zámerom tejto súťaže je rozvíjanie a propagácia profesie someliéra, odborných znalostí pre hodnotenie kvality rôznych druhov vína a priateľstva medzi odborníkmi v odbore someliérstva.
Je všeobecne známe, že someliér je poradcom pre majiteľa reštaurácie a pre hosťa v oblasti ponuky vín, destilátov, alkoholických a nealkoholických nápojov a cigár. Honosne znejúce francúzske slovo someliér (sommelier) má grécko-latinský pôvod, termín sa pôvodne používal v stredovekom Francúzsku pre prozaické remeslo – vodcu ťažného zvieraťa (mulice). Pri častých presunoch francúzskeho kráľovského dvora alebo kniežat vodca ťažných mulíc – sommelier bol zodpovedný za uskladnenie a prepravu batožiny. Práve someliérovou úlohou bolo aj zabezpečovanie vína, nakoľko piť vodu v tej dobe počas presunov (z neznámych vodných zdrojov) bolo nebezpečné. Termín sommeliér sa vo Francúzsku uvádzal pri nákupe vína už v 17. storočí, v gastronómii sa profesia someliéra zaviedla až v roku 1812. Someliér (nemecky Weinkellner) je zodpovedný za skladovanie vína a rozhoduje o tom, ktoré víno sa môže kedy degustovať, jeho činnosť teda priamo súvisí s nákupom, predajom a servisom vína. V špičkových reštauráciách je zodpovedný aj za kvalitu skladovaného vína. Someliér musí mať nielen lásku k vínu, ale aj čas a chuť sa kontinuálne a systematicky vzdelávať vo svojom obore. Obchod s vínom a jeho marketing v globalizovanom svete rýchlo napreduje, získať dobrý prehľad o kvalite vín z rôznych svetadielov, nie je vôbec jednoduché.
Na Slovensku môže vydávať akreditované someliérske certifikáty jedine Asociácia someliérov Slovenskej republiky, ktorá je členom Medzinárodnej asociácie someliérov (Association de la Sommellerie Internationale – A. S. I.) sídliacej v Paríži, ktorú založili vo francúzskom meste Reims v roku 1969. Asociácia koordinuje aktivity a rozvíja činnosti v odbore someliérstva, organizuje rôzne edukačné a tréningové kurzy pre profesionálnych someliérov a pre záujemcov.
Celý program odbornej súťaže trval vyše dve hodiny, v úvodnej časti Ing. Miroslav Tkáč, riaditeľ spoločnosti Hubert J. E. pre obchod a marketing odovzdal 20 someliérom certifikáty o úspešnej účasti na súťaži. Podujatia sa zúčastnili aj slovenskí someliéri pracujúci v zahraničí. V tomto roku nás prekvapila predovšetkým vysoká percentuálna účasť žien na súťaži, jedna zo someliérok priletela až zo San Francisca. Finále by bolo určite zaujímavejšie, ak by sa kvalifikovala aspoň jedna z odborníčok do záverečnej časti súťaže. Pozitívne uplatňovanie rodovej rovnosti sa však prejavilo v zložení odbornej poroty, tu bola bilancia vyvážená, polovicu šesťčlennej odbornej poroty tvorili totiž práve ženy. Predsedníčkou poroty bola Beáta Vlnková, prezidentka Asociácie someliérov Slovenskej republiky (Obr. č. 3 tretia zľava), pri rozhodovaní jej pomáhala ďalšia známa osobnosť pani Ingrid Vajciková, enologička spoločnosti Hubert (Obr. č. 3 prvá zľava). Pri stole s nimi sedel Peter Kecskés (obr. č. 3 v strede), člen prezídia ASSR. V sále sme mali možnosť zažiť skvelú súťažnú atmosféru.
Finálna časť súťaže bola dosť náročná, traja naši someliéri museli preukázať svoje odborné vedomosti. Dobrý someliér musí byť aj dobrým psychológom, ktorý nevnucuje svoj vkus hosťovi, ale sa skôr snaží uhádnuť vkus hosťa a následne vytvorí z každej príležitosti nezabudnuteľnú udalosť pri stole. Práve o týchto svojich kvalitách sa snažili finalisti presvedčiť odbornú porotu a divákov v sále. Prvou disciplínou bol servis sektu, druhou bola anonymná degustácia dvoch vzoriek vína a jednej vzorky destilátu. V ďalších disciplínach sa hodnotila kombinácia vhodnosti šumivého vína k dvom druhom jedál a dezertu, kvalita servisu cigár a v závere sa hodnotili someliérske znalosti formou video-kvízu. Finalisti museli prezentovať svoje vedomosti v anglickom jazyku, nakoľko víťaz súťaže bude reprezentovať Slovensko na Majstrovstvách Európy someliérov. Treba dodať, že dvaja mladší someliéri pôsobiaci v Anglicku – Matej Lacko a Gabriel Kováč mali lepšiu angličtinu, ale víťazstvu a finančnej odmene 500 euro sa nakoniec tešil Rastislav Šuták z hotela Kempinski River Park Bratislava. Na druhom mieste súťaže TROPHÉE HUBERT skončil Matej Lacko a tretie miesto získal Gabriel Kolár.
Súťaž pútavým spôsobom moderoval pán Ivo Dvořák z Českej republiky, naslovovzatý odborník z odboru someliérstva, ktorý získal mnohé tituly a medzinárodné ocenenia počas svojej profesionálnej praxe. Aby finálová časť súťaže bola nielen náročná, ale aj zaujímavá, finalisti obsluhovali pri stole dve známe tváre slovenského showbiznisu, moderátorku Soňu Müllerovú a humoristu Olivera Andrássyho.
(Text a foto: Eugen Nagy)
Zanechajte nám Váš dotaz