Plávajúca podlaha a náchylnosť na vodu. Je rozliata tekutina skutečne katastrofou?
BRATISLAVA/ADMIN – Plávajúce podlahy patria medzi obľúbené podlahové krytiny. Aj keď sa dajú ľahko inštalovať a majú atraktívny vzhľad, ich nevýhodou je citlivosť na vlhkosť. Ako zachrániť plávajúcu podlahu po nehode s vyliatou vodou?
Vlhkosť ako hlavný nepriateľ
Plávajúca podlaha je jednoducho povedané podlaha, ktorá nie je pripevnená k podkladu ani k stenám (nedotýka sa ich). Na izolačnej vrstve je položená voľne, tzn. akoby “plávala”. Ide teda o systém pokládky, nie o konkrétnu podlahovú krytinu.
Často je vyrobená z materiálov ako laminát alebo drevo, ktoré sú citlivé na vlhkosť a vodu – pri kontakte s ňou môžu napučať, deformovať sa či stratiť svoju pevnosť. Niektoré typy moderných plávajúcich podláh, napr. vinylové alebo lamináty so špeciálnou vodeodolnou úpravou, sú navrhnuté tak, aby boli odolnejšie voči vlhkosti, ale aj tie majú svoje limity. Keďže dosky nie sú pevne prichytené, tekutina sa môže ľahko dostať medzi jednotlivé diely alebo pod ne.
Zasiahnite rýchlo
Aj malá nehoda, ako napríklad rozliaty pohár, môže spôsobiť veľké problémy. Rýchla reakcia je preto kľúčová. Čím dlhšie voda zostane v kontakte s podlahou, tým väčšie je riziko poškodenia. Ak sa voda dostane do škár medzi doskami, môže preniknúť k spodnej vrstve, čo môže viesť k napučaniu a deformácii dosiek. Okrem toho, pod zatečenými doskami sa môže začať tvoriť pleseň. Do veľkej miery sa teda úroveň poškodenia odvíja od celkového času samotného kontaktu podlahy s vodou, ale tiež od kvality podlahovej krytiny.
Dá sa opraviť napučaná podlaha?
Čo v prípade, ak ste nedokázali predísť poškodeniu a aj pevná interiérová podlaha sa zdeformovala? Bohužiaľ, oprava nie je možná, dosky sa do pôvodného tvaru vrátiť nedajú. Je teda nevyhnutné vymeniť dosky, ktoré boli zasiahnuté vodou. Inštalácia je jednoduchá, jednotlivé diely sa dajú ľahko spojiť a rozobrať, podobne ako puzzle (sú spojené systémom click-lock). Ak sa však voda dostala pod podlahu a poškodila aj podklad (napríklad podložku alebo betón), môže byť potrebné odstrániť celú podlahu, aby sa zabezpečilo riadne vysušenie a prípadná oprava izolačnej vrstvy.
(Zdroj : ML; Foto: uladzimirzuyeu / stock.adobe.com)
Zanechajte nám Váš dotaz