Komisia nám predpovedá nárast dlhu

Bratislava, Admin, 25. 2. 2014 - Európska komisia vydala dnes svoju pravidelnú predpoveď pre ekonomiku Európskej únie „Winter 2014 forecast“. Predpoveď je pomerne optimistická, pretože očakáva, že ekonomický rast, ktorý naštartoval minulú jeseň bude pokračovať a bude vyváženejší, pretože by mala rásť aj

domáca spotreba.

Ako je na tom Slovensko?

Predpoveď počíta s ekonomickým rastom 2,3% tento rok a 3,2% na budúci rok, veľmi nízku infláciu 0,7 % v tomto roku a 1,6% budúci rok. Slovensko by malo profitovať z pomerne slušného rastu Nemecka v tomto i budúcom roku (1,8 % a 2 %). Náš rast bude medzi vyššími v Únii, no baltické štáty i Poľsko budú rásť ešte rýchlejšie. Komisia hovorí v predpovedi, že sa nám nebude dariť príliš znižovať mieru nezamestnanosti, tá by mala byť v roku 2015 13,4 %, čo pri porovnaní s baltickými štátmi, kde klesne hlboko pod 10%, je zlá správa. Komisia je v tomto o niečo menej optimistická než naše ministerstvo financií, ktoré očakáva v roku 2015 mieru nezamestnanosti 13,2 %.

Sberbank Interier-Ba-SNP-02

Čo sa týka verejných financií, predpoveď zatiaľ počíta s minuloročným deficitom verejných financií vo výške 2,5 % HDP, no hovorí, že všetky čísla ešte overuje a musí potvrdiť Eurostat. Komisia je však skeptickejšia v odhade tohtoročného deficitu (očakáva 3,3 % HDP oproti 2,83 % MF) a v roku 2015 (3,2 % HDP oproti 2,57 % MF). Počíta síce s vyššími príjmami z DPH vďaka ekonomickému rastu i lepšiemu výberu, no na druhej strane pochybuje o plánovaných úsporách v zdravotníctve i prostredníctvom reformy ESO. Tiež predpokladá, že pozitívny efekt jednorazových opatrení bude tento rok nižší. V roku 2015 Komisia má pochybnosti, či vyšší výber DPH bude kompenzovať koniec jednorazových opatrení a najmä plánované zníženie DPH o 1 percentuálny bod, ako následok poklesu deficitu v roku 2013 pod 3 % HDP.
Podľa EK, celkový dlh verejného sektoru prekročí v roku 2014 57 % a v roku 2015 58 % HDP, a to aj vtedy, ak plánovaný predaj podielu v spoločnosti Slovak Telekom sa použije na zníženie verejného dlhu. Predpovede Komisie sú teda vyššie než plánuje Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2014 – 2016, ktorý neprekračuje hranicu 57 %. Ak by vývoj išiel podľa predpovede a nezmenili by sa pomery, vláda by na rok 2016 musela predložiť návrh vyrovnaného rozpočtu. Je zrejmé, že prognóza Komisie je v niektorých ohľadoch pesimistickejšia ako národné očakávania a je potrebné venovať jej pozornosť.

(Autor: Martin Barto, hlavný stratég Sberbank Slovensko)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*