Sú slovenskí kňazi v čase pandémie dostatočne chránení?

BRATISLAVA/ADMIN – Okrem lekárov, zdravotníkov a ďalších dôležitých profesií sa v prvej línií kontaktu nachádzajú aj duchovní, ktorí pri výkone svojho povolania častokrát bývajú priamo ohrození nákazou Covid-19. O ich ochrane sa však vôbec nehovorí.

Už druhý rok po sebe budú Vianoce poznačené obmedzeniami súvisiacimi so šíriacim sa koronavírusom. Odborníci odporúčajú redukovať zhromažďovanie osôb i stretávanie sa s najbližšími. Pre mnoho ľudí majú Vianoce okrem rodinného aj veľký duchovný význam a nevedia si ich predstaviť bez návštevy bohoslužby, kde však vzniká riziko nákazy. A to nielen medzi jednotlivými veriacimi navzájom, ohrozenou skupinou sú aj kňazi, ktorí sa pri výkone svojho poslania stretávajú s veriacimi pri spoločných obradoch aj individuálne.

„Mnoho ľudí sa v týchto ťažkých časoch, prirodzene, utieka k viere. Kňazi sa tak dostávajú do priameho kontaktu s väčším počtom veriacich, a to ako pri bohoslužbám, tak aj individuálnych obradoch a rozhovoroch. Mnoho z nich dokonca ponúklo svoje služby aj nemocniciam, kde pomáhajú zdravotníkom pri bežnej starostlivosti o covidových pacientov, ale ponúkajú im aj duchovnú oporu. Ide teda naozaj o ľudí v prvej línii, ktorí sa denne stretávajú s rizikom nakazenia sa koronavírusom,“ hovorí generálny vikár Trnavskej arcidiecézy Mons. Mgr. Róbert Kiss.

Pri súčasných nariadeniach prebiehajú bohoslužby v režime OP (očkovaní a prekonaní), pričom je obmedzený počet návštevníkov na najviac 30 zúčastnených alebo 1 osobu na 25 metrov štvorcových. Režim OP sa nevzťahuje na výkon individuálnej pastoračnej činnosti, ako je napríklad spoveď alebo pomazanie chorých, v prípade krstu či sobášneho obradu je povolená kapacita 6 osôb. Aj pri dodržiavaní opatrení sa však kňazi dostávajú do priameho kontaktu s väčším počtom veriacich, čo môže viesť k ohrozeniu imunity a potenciálnej nákaze koronavírusom.

Účinnou prevenciou proti nakazeniu sa koronavírusom sú ústne a nosové spreje VIROSTOP s rastlinným extraktom z cista krétskeho, čo potvrdila aj nedávna vedecká štúdia. Ústny sprej vytvára po vstreknutí do hrdla na sliznici ochrannú bariéru, ktorá zabraňuje vírusom a baktériám preniknutiu do organizmu. Aj preto sa spoločnosť Herb-Pharma rozhodla darovať tieto produkty cirkvi na Slovensku. Viac ako 10 000 sprejov VIROSTOP sa aktuálne distribuuje ako ochrana proti koronavírusu kňazom v diecézach po celom Slovensku.

„Momentálne prebieha rozvoz sprejov v bratislavskej, trnavskej a nitrianskej diecéze, v ďalších diecézach ešte prebiehajú dohody,“ dopĺňa Mons. Mgr. Róbert Kiss, ktorý sa osobne poďakoval za podporu a sponzorský dar od spoločnosti Herb-Pharma.

„Veríme však, že do konca roka sa nám podarí zásobiť sprejmi čo najviac kňazov, ktorí môžu byť vďaka tomu pri vykonávaní svojho poslania o niečo viac chránení,“ hovorí Ondrej Michlo, konateľ spoločnosti Herb-Pharma.

(Zdroj: Vladimír Pabiš, Foto –  archív agentúry, Pripravil: Eugen Michal Nagy)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*