Kvalitný spánok alebo vyspite sa do lepšej imunity
BRATISLAVA/ADMIN – Chcete posilniť svoju imunitu? Pokiaľ vás neláka otužovanie a nechcete pravidelne konzumovať doplnky stravy, zamerajte sa na spánok. Áno, čítate správne. Spánok vám dodá energiu a taktiež prospieva vášmu zdraviu.
Ako spánok zlepšuje vašu imunitu
Pýtate sa samých seba, ako súvisí lepšia imunita so spánkom? Keď ste chorí a je vám mizerne, akou činnosťou trávite väčšinu dňa? Spánkom. Ľudské telo totiž počas spánku uvoľňuje proteíny, ktoré sa nazývajú cytokíny. Tie zlepšujú kvalitu spánku a taktiež majú na starosť správne fungovanie imunitného systému. Z toho teda vyplýva, že čím viac kvalitného spánku si doprajete, tým je váš imunitný systém silnejší. A aby bol váš spánok skutočne zdraviu prospešný, kvalitné matrace by vo vašej spálni rozhodne nemali chýbať.
Na množstve spánku záleží
Ak spíte každú noc menej ako šesť hodín, existuje u vás vyššie riziko vzniku chronických ochorení. A to nie je jediný risk. Ľudia, ktorí trpia nedostatkom spánku, sú náchylnejší k vzniku psychických chorôb a môžu trpieť obezitou. Koľko hodín spánku je teda tak akurát? Možno vás sklameme, ale žiadne presné číslo neexistuje. Aj keď knihy o histórii sa zmieňujú o celom rade významných ľudí, ktorí spali menej, ako je zdravé, ale aj napriek tomu dosiahli veľkých vecí. Tieto slávne osobnosti by vás nemali inšpirovať svojím zanedbávaním spánku, ale skôr svojimi prínosmi pre spoločnosť.
Čo robiť, keď nemôžete zaspať
Čo keď si chcete dopriať kvalitný a výdatný spánok, ale nemôžete zaspať? V prípade, že počítanie ovečiek nezaberá, je nutné hľadať príčiny nespavosti a čeliť im. Než zaľahnete večer do postele, uistite sa, že vaša spálňa je zatemnená a dobre vyvetraná. Teplomer by mal v miestnosti, v ktorej spíte, ukazovať optimálnych 18 °C. Ďalej sa zamyslite nad tým, kedy ste naposledy jedli. Všeobecne sa odporúča jesť dve až tri hodiny pred spaním, aby malo telo šancu prijatú potravu spracovať.
Obmedzte konzumáciu alkoholu, kofeínu a cigariet pred spaním
Ďalšími nepriateľmi spánku, okrem horúcej miestnosti a plného žalúdka, sú taktiež návykové látky. Po alkohole síce rýchlejšie zaspíte, ale váš spánok bude nepokojný a v žiadnom prípade nebude kvalitný. Milovníci kávy a čaju by mali obmedziť konzumáciu svojich obľúbených nápojov tesne pred spaním, a poslednú šálku kávy či čaju si dopriať štyri hodiny pred spaním.
Možno sa to prvotne nemusí zdať, kofeín však v našom tele zostáva dlho po konzumácii nápoja s jeho obsahom, a práve ten by nám mohol spôsobovať nespavosť. A v neposlednom rade obmedzte aj fajčenie tesne pred večierkou. Nikotín totiž zvyšuje vašu tepovú frekvenciu a stimuluje mozgovú aktivitu. Čo sú dve veci, ktoré chcete pred spaním naopak znížiť.
Prepnite elektroniku na nočný režim
Živíte sa prácou na počítači? Ste 24 hodín denne neustále online a stále máte v ruke svoj mobilný telefón? Modré svetlo, ktoré obrazovky počítačov a inteligentných mobilných telefónov vyžarujú, znižuje produkciu hormónu spánku. Aby ste nemali problémy so zaspávaním, naučte sa minimálne hodinu pred spaním prepnúť tieto prístroje do nočného režimu. Pokiaľ to bude možné, úplne ich odložte a zvyšok vybavovania nechajte radšej na ráno.
Nechajte na seba pôsobiť denné svetlo
Aby sme vám nedávali len odporúčania, ktoré sa týkajú prípravy na spánok, máme pre vás na záver aj jeden tip na ráno. Na ľudské telo majú skvelý vplyv slnečné lúče. Dobíjajú nás totiž energiou, zlepšujú našu náladu a ráno nás dokážu príjemne prebrať. Využívajte teda každé slnečné ráno a ihneď po prebudení pustite slnečné lúče do svojej spálne.
Zamerajte sa na to, aby vaša rutina pred spaním nezahŕňala konzumáciu alkoholu, kávy ani cigariet. Zároveň obmedzte čas strávený na počítači a smartfóne, a užívajte si ničím nerušený spánok po celú noc.
(Zdroj: ML; Pripravila: red.)
Zanechajte nám Váš dotaz