Tieto batérie sa hodia do rôznych spotrebičov
BRATISLAVA/ADMIN – Klasické tužkové alkalické batérie sa v domácnostiach používajú asi najčastejšie. Sú malé, šikovné a hodia sa do mnohých elektrospotrebičov. Avšak je dobré vedieť aj o ďalších alternatívach. K nim patria predovšetkým nabíjacie tužkové a mikrotužkové batérie, ale aj 18650 batérie či gombíkové batérie. Základné informácie o nich a ktorá batéria sa na čo hodí, si povieme v našom článku.
Nabíjacie vs. nenabíjacie batérie
Určite jedna z prvých otázok, ktoré pri výbere batérií riešime je to, či kúpiť nabíjacie alebo nenabíjacie. Aké sú rozdiely? A na čo sa ktoré hodia? Odpoveď je jednoznačná. Áno, v používaní je veľký rozdiel.
V prvom rade, ak premýšľate či sa vyplatí kúpiť nabíjacie batérie alebo radšej jednorazové, odpovedajte si na nasledujúce otázky:
- Má batéria vydržať viac ako mesiac?
- Plánujete dané elektrické zariadenie skladovať pre prípady núdze?
- Zariadenie, do ktorého kupujete batérie, používate iba sporadicky?
- Je predmetné zariadenie určené pre deti?
Pokiaľ ste si na všetky otázky odpovedali „Áno,“ tak bude pre vás najvhodnejšia nenabíjacia alkalická batéria. Jej prednosťou je, že pri nej existuje len minimálne riziko výbuchu pri mechanickom poškodení či skrate. V ostatných prípadoch sa vám viac vyplatí nabíjacia batéria, najmä po finančnej stránke.
Čo sa týka nabíjacích batérií, v súčasnosti sú najpoužívanejším typom niklovo-metalhydridové – NiMH články. Tie pochopiteľne najväčšie uplatnenie nachádzajú v spotrebnej elektronike, pričom v tomto smere najpoužívanejšie sú Li-Ion akumulátory. Majú veľkú výhodu vysokého a stabilného výkonu. Avšak sú konštrukčne zložitejšie a tým pádom aj drahšie.
Pamätajte ale, že najnovšie typy nabíjacích batérií prekonajú čo sa týka výkonu aj najlepšie alkalické tužkové batérie. Preto je ich najlepšie používať v prístrojoch s vysokým odberom energie. Napríklad v digitálnych kamerách, fotoaparátoch či v telefónoch. Na trhu je pritom stále viac typov a s čoraz väčšou kapacitou.
V súčasnosti sa čoraz populárnejšími stávajú nabíjacie 18650 batérie. A to najmä z dôvodu, že tento typ batérií má na svojom tele USB port. Na ich nabíjanie tak nepotrebujete žiaden špeciálny nabíjací box, stačí vám správny kábel. Rovnako disponujú funkciou LSD (Low Self-Discharge), ktorá označuje veľmi nízke samovybíjanie batérie.
Naopak, po jednorazových tužkových a mikrotužkových alkalických batériách je najlepšie siahnuť v prípade ich použitia v malých elektronických zariadeniach. Napríklad v diaľkových ovládačoch, digitálnych fotoaparátoch či rôznych prehrávačoch.
TIP
Vyhnite sa nabíjačkám batérií, ktoré sa dobíjajú výhradne zapojením do zásuvky, pretože sa riadia len časom. Radšej investujte do šikovných nabíjačiek, ktoré monitorujú teplotu a úroveň nabitia baterky. Dokážu tak ukončiť nabíjanie a zamedziť prebíjaniu batérie. Prípadne naopak, pred dobitím ešte batériu vybijú na nulu.
Miniatúrne batérie
Do tejto kategórie patria predovšetkým alkalické gombíkové batérie. Sú určené najmä pre zariadenia, ktoré vyžadujú dlhodobú výdrž pri izbových teplotách. Ideálne je ich použiť napríklad v hodinkách, kalkulačkách, či v rôznych elektronických hrách. Môžu sa skladovať až 3 roky, a to pri pracovnej teplote od 0 °C do +45 °C.
Špeciálnym typom gombíkových batérií sú batérie do slúchadiel. Líšia sa zložením, značením, tvarom a samozrejme aj parametrami. Medzi ich základné vlastnosti patria:
- Aktivujú sa až po odstránení nálepky (do tej doby je samovybíjanie minimálne).
- Po odstránení nálepky trvá približne 2 minúty, než je možné začať batériu používať.
- Vybíjanie nie je lineárne – dlhý čas tieto batérie uchovávajú vysoké napätie, ktoré po vybití rýchlo klesá.
Vedeli ste, že…
… hlavnou prednosťou gombíkových batérií, aj napriek ich miniatúrnej veľkosti, je ich dlhá životnosť? V zariadeniach dokážu pracovať aj niekoľko rokov.
Čím sa odlišujú batérie 18650?
Základnou charakteristikou tohto typu batérií je, že ide o akumulátor typu Li-Ion, vďaka čomu majú vysokú životnosť a veľkú zásobu energie. A to pritom v relatívne malej veľkosti a s nízkou mierou samovybíjania.
Ich najväčšou výhodou je však možnosť dobíjania. A pri správnom používaní vydržia aj niekoľko stoviek dobíjacích cyklov. Elektrická batéria 18650 má pritom rovnaký tvar ako batérie AA alebo AAA, je však o trochu väčšia. Čo je ale dôležitejšie, ide o vynikajúci dobíjací zdroj energie pre elektronické cigarety, rôzne typy svetiel, či dokonca pre elektrické automobily.
Pamätajte, že pri výbere batérie 18650 treba vziať do úvahy najmä parametre akumulátora a aj zariadenia, ktoré bude napájať. Výberom nevhodnej 18650 batérie do konkrétneho zariadenia môže dôjsť k znehodnoteniu batérie, alebo dokonca pripojeného spotrebiča.
TIP
Rôzne svietidlá či elektronická cigareta, majú často v príbalovom letáku uvedenú informáciu o požadovanom vybíjacom prúde. Podľa toho potom zvoľte zodpovedajúcu batériu.
Dôležité parametre 18650 batérie
Medzi základné parametre tohto typu batérií patria:
- Napätie pri plnom nabití – pohybuje sa v rozmedzí od 3,7 až do 4,2 V. S vybíjaním batérie sa prirodzene znižuje.
- Kapacita batérie – udáva, koľko elektrického náboja má batéria k dispozícii. Jednotkou je mAh.
- Vybíjací prúd – znamená, akým prúdom dokáže batéria odovzdávať svoju energiu. Označuje sa v ampéroch (A).
V prípade batérií 18650 platí medzi kapacitou a vybíjacím prúdom nepriama úmernosť – čím vyššia kapacita akumulátora, tým nižší vybíjací prúd a naopak.
Rada na záver
Vyvarujte sa používaniu nabíjacích batérií v hračkách alebo v bezpečnostných zariadeniach. Pri hračkách, ktoré si nosia deti do postele, hrozí s nimi riziko skratu a prípadného požiaru. V bezpečnostnej elektronike je zase otravné batérie stále vyberať a nabíjať. A tiež nepraktické, pretože takéto zariadenie by malo fungovať kontinuálne. V týchto prípadoch radšej siahnite po jednorazových alkalických batériách.
(Zdroj: RM; Foto: Archív agentúry)
Zanechajte nám Váš dotaz