Fungovanie hormónov u žien

Admin, 09. 09. 2013 - Hoci je dnes najmä vďaka médiám a internetu obrovský prísun údajov o reprodukčnom zdraví, fungovaní hormónov, či ochrane pred počatím, mnohé sú neregulované a chýba im odborné vysvetlenie. Lekári sa tak dennodenne stretávajú v ordináciách s mýtami a nepravdami,

ktoré sa týkajú ženy, jej hormónov a sexuálneho života. Odborníci však upozorňujú, že dezinformovanosť a „zaručené“ poznatky od kamarátok či z webu môžu mať aj negatívny dopad na zdravie.

„Dôsledkom neúplných nevysvetlených informácií sú nielen zmarené plány, ale aj neblahé zdravotné následky, zvyšovanie finančných nákladov na ich riešenie, ktorým by sa dalo zabrániť alebo predísť. Nepravidelná, bolestivá menštruácia, či úplná absencia menštruácie, zdravotno-kozmetické defekty. Medzi vážnejšie patria poruchy plodnosti, poškodenia orgánov, psychiky, nechcené tehotenstvá u zrelších žien, či predčasné u tých mladučkých. Stále evidujeme niekoľko stoviek ukončení tehotenstiev ročne u dievčat pod 18 rokov, čo by tu vôbec nemalo byť,“ poukázal prof. MUDr. Ján Danko, PhD., predseda Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti.

Danko zm IMG_9761

Ak sa vyskytne v tele ženy hormonálna nerovnováha, objavujú sa jej rôzne nežiaduce telesné prejavy: Mladé dievčatá, ktoré ešte nerodili, môže trápiť bolestivá i nepravidelná menštruácia. Zrelým ale aj mladým ženám sa na tvári, pod nosom, na prsiach, pleciach môže pre nadbytok mužských hormónov objaviť neestetické ochlpenie. Aj chyby krásy ako akné, mastiace sa vlasy, ktoré nesúvisia s vekom môžu mať na svedomí „nevyladené“ hormóny. Hormóny ženám umožňujú byť pekné, cítiť sa sexi a v dobrej forme, najmä ak ich poznáme a rozumieme im.

Ako upozornil hlavný odborník pre endokrinológiu a vnútorné lekárstvo profesor MUDr. Juraj Payer, CSc, žiadny organizmus nemôže fungovať bez hormónov. „Hormóny sú súčasť nášho života a bez nich náš organizmus nemôže fungovať, nakoľko sú to biologicky aktívne látky, ktoré ovplyvňujú činnosť rôznych orgánov tela a prenášajú dôležité informácie vo vnútri tela. Vďačíme im za množstvo fyziologických funkcií, regulácia príjmu potravy, termoregulácia, odpoveď na stres, ale aj patologických reakcií. Nadbytok i nedostatok hormónov môže mať fatálne dôsledky pre organizmus. Okrem metabolizmu majú vplyv aj na fyzický a psychický vývoj. Kontrolujú rast, výkonnosť, biochemickú činnosť tela a sexuálny vývin a jeho fungovanie. Porucha v tvorbe hormónov môže poznačiť tak fyzický, ako aj psychický vývin.“
Hormóny ženám prinášajú aj veľké výhody oproti mužom. Aktívne ženu chránia pred niektorými onkologickými ochoreniami, pred neplánovaným tehotenstvom, alebo pred ochoreniami ciev a srdca. Veď infarkty a „mozgové porážky“ mužov postihujú v oveľa skoršom veku, kým ženy chránia estrogény po väčšiu časť života.

Payer zm  IMG_9752

Hormonálna rovnováha znamená pre ženu krásu, zdravie, pravidelný cyklus a plodnosť. A sú to zasa len hormóny, ktoré nás naladia a pomôžu nám, ak je niečo inak, ako by sme chceli.
Ak ženy a dievčatá nevedia, ako nájsť cestu ku gynekológovi po odpovede na svoje otázky, môžu sa zapojiť aj do nového vzdelávacieho projektu a zaregistrovať svoj „ženský“ kolektív na www.milujemeaplanujeme.sk a dohodnúť si besedu s lekárom pripomína prof MUDr. Danko, PhD.: „Odporúčame ženám si všímať či pri rôznych publikovaných informáciách o hormonálnych prípravkoch alebo antikoncepcii nechýba vysvetlenie odborníka. Ak tam nie je, vždy im radšej odporúčame overiť si tieto informácie u svojho gynekológa. Ich cieľom môže byť len vyvolať senzáciu a nie objektívne informovať ženy“, uvádza predseda SGPS.

„Opierajúc sa o štatistiky z niektorých európskych krajín, užívanosť hormonálnej antikoncepcie u nás je výrazne nižšia a aj trend je na rozdiel od týchto krajín klesajúci. Oproti nórskym, belgickým, či holandským 49 % žien, ktoré užívajú antikoncepciu, radí Slovensko našich 12 % na úroveň krajín takmer bez antikoncepcie“, dodáva hlavný odborník pre gynekológiu a pôrodníctvo Prof. MUDr. Miroslav Borovský, PhD. Rozdiel je výrazný aj oproti Českej Republike, ktorá je nám sociálne a historicky blízka. U susedov až 30 % dievčat a žien používa hormonálnu antikoncepciu. V súčasnosti na Slovensku pravidelne hormonálnu antikoncepciu užíva 146 000 dievčat a žien. Ak k tomu pripočítame používanie vnútromaternicového telieska s hormónmi, prichádzame k faktu, že na Slovensku sa chráni iba 166 000 žien z populácie 1,2 milióna žien vo fertilnom – plodnom veku (15-45 rokov). Kým v Českej republike antikoncepciu s hormónmi využíva 30 % dievčat a žien, na Slovensku je to 13,8 %. V novodobej histórii mladej Slovenskej republiky po otvorení sa demokratickému svetu využívalo u nás hormonálnu antikoncepciu 21 % žien.

Borovský zm IMG_9764

V roku 2011 zdravotnícke zariadenia nahlásili Národnému centru zdravotníckych informácii 8818 umelých prerušení tehotenstiev, v roku 2012 ich bolo 8443. Asi iba v desatine prípadov sa ženy pre tento krok rozhodli na základe iných ako zdravotných dôvodov. Napriek tomu, že trend sa zdá byť pozitívny, počet potratov vzhľadom na počet živonarodených detí stúpa.

zena zm

Interrupciu podstupujú každoročne aj veľmi mladé dievčatá, ktoré sa takto vyrovnávajú s následkami prvých sexuálnych skúseností. Len vlani umelé prerušenie tehotenstva podstúpilo takmer 500 dievčat vo veku 15 – 18 rokov. (Je teda namieste otázka, či by nebolo lepšie poučiť ich, ako sa zodpovedne k životu správať a prikladať väčší dôraz v školách na výučbu etiky, morálky a kresťanských hodnôt? Pozn. red.)

Naliehavosť situácie priniesť dievčatám a ženám overené informácie, čo je cieľom osvetového projektu milujeme a plánujeme.sk, potvrdzuje aj hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre gynekológiu a pôrodníctvo prof. MUDr. Miroslav Borovský, PhD: „Dievčatá začínajú pohlavne žiť čoraz skôr, často  len s útržkovitými poznatkami o fungovaní svojho tela. Presviedčame sa, že výchova k partnerstvu a zodpovednému sexu je nedostatočná.

Štatistiky ukazujú, že najčastejšie umelé prerušenie tehotenstva podstupujú ženy vo veku 30 až 34 rokov. Tento fakt je zaujímavý, keďže ženy v tomto veku bývajú najaktívnejšie, rozhľadenejšie a plánovanie rodiny by im už nemalo byť cudzie. Najčastejšie pritom umelé prerušenie tehotenstva podstúpili ženy, ktoré už majú dve deti (spolu 2641).

babo zm

Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť (SGPS) chce preto túto situáciu zmeniť a rozbieha osvetový projekt milujeme a plánujeme.sk určený dievčatám a ženám. V rámci neho sa budú realizovať besedy. Ženské kolektívy, školy i firmy sa môžu na vzdelávanie jednoducho a bezplatne prihlásiť prostredníctvom rovnomennej web stránky. Ako uviedol predseda SGPS profesor Danko, lekári prídu za nimi do škôl, na pracoviská, do ženských kolektívov a v príjemnej neformálnej atmosfére pomôžu ženám vyznať sa v tom, čo chcú vedieť o svojom tele a poradia im. Do projektu sa možno bezplatne prihlásiť do konca októbra. Ženy, rovnako ako mužov, sprevádzajú ich pohlavné hormóny celým životom. Ovládajú nás a nie je na tom nič zlé, naopak, pomáhajú nám a chránia nás. Od puberty, cez dospelosť, tehotenstvo, materstvo až po menopauzu. Vďaka nim máme plné prsia, ladné krivky, štíhly pás, menštruujeme, ovulujeme, vieme si načasovať oplodnenie, otehotnieme, máme deti, dojčíme… a sme ženy.

(jš, foto: Agentúra Jany Pifflovej-Špankovej)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*